05 грудня 2014

«Зміна ступеня школи або її ліквідація – тільки за результатами місцевого референдуму”

«Зміна ступеня школи або її ліквідація – тільки за результатами місцевого референдуму” -ця ініціатива мала на меті запобігти зниженню ступеня Денежниківської загальноосвітньої школи I-III ступенів або її ліквідації через залучення громади, депутатів сільської та районної рад до вирішення загальних проблем сільської школи. В рамках ініціативи відбулося лобіювання прийняття відповідного рішення органами місцевого самоврядування щодо можливості зниження ступеня або закриття школи лише за результатами місцевого референдуму.

Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
Оптимізація надання освітніх послуг у сільській місцевості

За який час було реалізовано ініціативу
січень 2013 — травень 2013

Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
Коли в сусідньому селі закрили школу в рамках «оптимізації освітніх послуг» (словосполучення яке оптимістичне!), денежниківська громада сприйняла цю звістку доволі прохолодно. Деякі мешканці, навіть, пропонували і в нашому селі також закрити школу, мол, на 18 вчителів п’ять десятків учнів – це недозволене розбазарювання державних коштів!
Але вже через рік наші сусіди на себе відчули негативні наслідки закриття школи з зовсім неочікуваного для всіх, економічного боку – вартість житла у сусідів впала майже на порядок! Навіть кількість підприємців, не говорячи, вже о молодих, економічно активних мешканцях зменшилась до того, що сільській бюджет став наповнюватись з власних надходжень тільки на 15% у порівнянні з 80% до закриття школи. Село миттєво перетворилось у безперспективне!
Цей факт став відправною точкою до осмислення мешканців нашого села важливої ролі школи у подальшої долі сільської громади. Сільська школа – це по суті центр збереження та розвитку громади!
Саме в цей час кілька представників села Денежникове, членів Новоайдарської районної громадської організації «Товариство сільських жінок «Акація» прийняли участь у семінарах і тренінгах, які провела Громадська організація «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» по тематиці збереження шкіл у малих громадах, спираючись, у тому числі, на польський досвід у цьому напрямку.
denezhnikovo.at.ua/news/zakryvajut_shkolu_my_protiv/2012-02-13-66
Саме на цих семінарах і тренінгах і сформувалась ініціатива проведення адвокасі-кампанії під назвою: «Зміна ступеня школи або її ліквідація – тільки за результатами місцевого референдуму», яка була оформлена заявкою на конкурс МФ «Відродження» и була підтримана організаторами конкурсу – ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив»
denezhnikovo.at.ua/news/iniciativa_nroo_akcija_zakryvat_shkolu_tolko_cherez_mestnyj_referendum/2013-01-13-145
Реалізовані завдання ініціативи:
1. Виявили ставлення мешканців села до закриття або зниження ступеня школи.
2. Створили позитивний імідж школи серед мешканців громади через відновлення забутих та започаткування нових шкільних традицій.
3. Залучили випускників школи різних поколінь до вирішення проблем школи.
4. Підвищили активність громади у питаннях вирішення шкільних проблем.
5. Лобіювали прийняття сільською радою рішення відносно можливості зниження ступеня школи або її ліквідації лише за результатами місцевого референдуму.
Реалізовані заходи ініціативи:
Провели опитування мешканців села (104 респонденти) та донесли його результати до місцевої влади, педагогічного колективу школи та громади
Підготували, видрукували та розповсюдили буклет «По спіралі історії Денежниківської школи» (500 екз.)
Провели виставку-ярмарок дитячих виробів «Дитячі руки – творять дива»
Організували та провели круглий стіл «Школа – минуле та майбутнє» під час зустрічі випускників.
Провели тренінг для активу громади «Розробка моделей захисту та збереження освітніх послуг у власній громаді та планування їх впровадження»
Організували та провели фестиваль-ярмарок «Перша проталина»
Організували прес-тур під час фестивалю-ярмарку «Перша проталина»
Прийняли участь у засіданні сесії сільської ради.
Провели друге опитування серед мешканців села (89 респондентів)
Висвітлили хід реалізації ініціативи на сайті села Денежникове, а також у місцевих та обласних засобах масової інформації.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
В процесі реалізації ініціативи встановили партнерські зв’язки з підприємцями та фермерами с.Денежникове — ініціативу підтримали КФ «ВАН», КФ «Никіт», КФ «Ганшин и К», ЧП Воронкін В.В., ЧП Вінокуров О.Т., ЧП Тімофєєнко А.М., ЧП Чуйкін О.О., ЧП Воронкін В.Ф., ЧП Шварьов Ю.О. та переважна більшість мешканці села. Школа та наша громадська організація налагодили партнерство з сільськогосподарськими обслуговуючими кооперативами «Ай-Дар», «Каскад», з громадськими організаціями «Слобода» та «Казача застава хутора Денежникове».
До реалізації проекту було залучено 62 особи, прийняли участь у заходах ініціативи більш 250 осіб, 24 учня виставили 33 експоната
Через залучення громади, депутатів сільської ради, членів виконкому, місцевого бізнесу було вирішено ряд нагальних проблем школи. Органами місцевого самоврядування було прийнято відповідне рішення щодо зниження ступеня або закриття школи за результатами місцевого референдуму (рішення виконкому№12 від 15.03.2013 р., та рішення сесії №31/4 від 21.03.2013 р.).
Під час реалізації ініціативи були надруковані і розповсюджені анкети, буклети з інформацією про історію школи, виготовлені інформаційні стенди, придбаний для школи мікшерський пульт та мікрофони.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Ініціатива дала впевненості в силах членів ГО щодо подальшого інституційного розвитку та створення на території громади елементів громадянського суспільства

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
Мета ініціативи досягнута – прийнято рішення виконкому №12 від 15.03.2013 р., рішення сесії сільської ради №31/4 від 21.03.2013 р.
На початку ініціативи дії з боку адміністрації школи були досить інертними. Але після проведення адвокасі – ініціативи та семінару – тренінгу директор школи підготував в партнерстві з районною радою та ГО «ТСЖ «Акація» та відправив на Обласний щорічний конкурс програм та проектів розвитку місцевого самоврядування проект: «Покращення освітніх послуг Денежниківскої ЗОШ шляхом впровадження енергоефективних технологій». Школа вирішила прийняти участь у Всеукраїнській акції: «Зробимо Україну чистою!». В процесі підготовки до акції завуч школи прийняла участь у Міжнародній конференції координаторів акції у м.Київі.
Рішення сільської ради опубліковане в місцевих ЗМІ та офіційному сайті села Денежникове.
Відновлено традицію зустрічей випускників всіх поколінь.
Привернуто увагу громади та ЗМІ до популяризації досягнень школи через висвітлення діяльності та досягнень колишніх випускників школи.
Не вдалося залучити ЗМІ обласного та республіканського рівня тому що основні заходи проводилися у вихідні дні, що, як виявилося, стало перепоною для залучення журналістів.
Школа та громада отримали досвід позитивної взаємодії, також школа побачила приклад ефективного залучення фінансових та матеріальних ресурсів для вирішення проблем школи. Громадська організація підвищила свій імідж серед мешканців громади. Місцева влада отримала приклад ефективної співпраці з ГО та адміністрації школи. В результаті реалізації ініціативи відбулось подальше соціальне згуртування громади.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
“Існують ризики та витрати на програму дій, але вони набагато меньші, ніж довготривалі ризики та витрати на безпорадну бездіяльність”
Джон Фіджеральд Кеннеді

Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи?
Так

*****************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива:
Краща ініціатива у сфері в сфері захисту та представлення інтересів (адвокасі)

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
Новоайдарська районна громадська організація “Товариство сільських жінок “Акація”

Контактні дані організації:
Артьомова Марія, 0994036049, sartem24@bigmir.net www.facebook.com/TovarisestvoSelskihZensinAkacia

Назва успішної ініціативи:
«Зміна ступеня школи або її ліквідація – тільки за результатами місцевого референдуму”
0

Коментарі (0) facebook ()

Коментарі:0

Тільки зареєстровані і авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.